Míg tőlünk nyugatabbra teljesen bevett szokás, hogy kisebb cégek is bérlik irodai eszközeiket, nálunk a mai napig ódzkodnak ettől a vállalkozások. A legfőbb ellenérv, hogy ez a megoldás drága, és megterhelő plusz költséget jelent, ami éves szinten akár komoly összeget is jelenthet. Blogbejegyzésünkben konkrét példákon keresztül oszlatjuk szét ezt a mítoszt. Lássuk, miért éri meg jobban bérelni!
Egyszeri nagy kiadás vs. kalkulálható havidíj
Cikkünkben a HP LaserJet Pro M476dw multifunkciós készüléket vesszük alapul, melynek kiskereskedelmi ára jelenleg nagyjából 100 ezer Ft körül mozog. Túl azon, hogy éppen megengedhet-e vállalkozása egy ekkora egyszeri ráfordítást, érdemes a járulékos költségeket is belekalkulálni a vételárba. A készülék idővel menthetetlenül javításra szorul, ami plusz kiadást jelent. Pár év múlva pedig az amortizációnak köszönhetően töredékáron tudunk csak megszabadulni tőle, amennyiben pedig bármilyen probléma merül fel, szükség van egy informatikában jártas kollégára, aki orvosolni tudja a helyzetet.
Ha mindezeket a költségeket hozzáadjuk a vételárhoz, máris látszik, hogy az összeg lényegesen magasabb lesz. Bérlés esetén egészen más a helyzet. A szóban forgó berendezést akár 6 990 Ft + ÁFA-ért bérelhetjük, ami azt jelenti, hogy a beszerzési árából több mint 14 hónapig használhatjuk. Az esetleges szervizdíj a bérbeadót terheli, amortizációs költséggel pedig nem kell számolnunk. És ha üzemzavar lép fel a készülék kapcsán? Csak egy telefon, és érkezik a segítség.
Ahogy a fentiekből is látható, már egy éves időtartam esetén is jobban járunk, ha vásárlás helyett a bérlést választjuk. Minél hosszabb távon gondolkodunk, utóbbi megoldás előnyei annál hatványozottabban jelentkeznek, hiszen a 2-3 évente cserélt nyomtató vagy másoló újabb és újabb kiadásokba kényszeríti a céget. Érdemes tehát számolni döntés előtt!